D38999/20WH53BB
Mfr.Part #
D38999/20WH53BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Published :
2006
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
53
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Contact Material :
Copper
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
23-53
Datasheets
D38999/20WH53BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BB Overview
D38999/20WH53BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT