D38999/20WH53BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53BB
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
53
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Size :
20
Number of Positions :
53
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WH53BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BB Overview
D38999/20WH53BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT