D38999/20WH53BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BB
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 53C 53#20 SKT RECP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
23-53
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Contact Material :
Copper
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
53
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WH53BB
Conesys D38999/20WH53BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BB Overview
D38999/20WH53BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT