D38999/20WH53BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
53
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
23-53
Total Number of Contacts :
53
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH53BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BB Overview
D38999/20WH53BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT