D38999/20WH53BA
Mfr.Part #
D38999/20WH53BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Olive Drab
Contact Material :
Copper
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
53
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
23-53
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
Published :
2011
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WH53BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BA Overview
D38999/20WH53BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT