D38999/20WH53BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53BA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-53
Orientation :
A
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Wall
Contact Material :
Copper
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
53
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium
Radiation Hardening :
Published :
2011
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH53BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BA Overview
D38999/20WH53BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT