D38999/20WH53BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
23-53
Gender :
Receptacle
Published :
2011
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
53
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
H
Contact Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20WH53BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BA Overview
D38999/20WH53BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT