D38999/20WH53AN
Mfr.Part #
D38999/20WH53AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
850V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
23-53
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
32.77mm
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Depth :
43.3mm
Shell Size, MIL :
H
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Published :
2006
Datasheets
D38999/20WH53AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AN Overview
D38999/20WH53AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AN Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT