D38999/20WH53AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
53
Termination Type :
Crimp
Body/Shell Style :
Receptacle
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
H
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Coupling Type :
Threaded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WH53AC
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WH53AC Overview
D38999/20WH53AC Features
D38999/20WH53AC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT