D38999/20WH53AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
53
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
23-53
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Male
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
20
Orientation :
B
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
53
Datasheets
D38999/20WH53AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AB Overview
D38999/20WH53AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT