D38999/20WH53AB
Mfr.Part #
D38999/20WH53AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 53POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
53
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Number of Positions :
53
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
Published :
2006
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WH53AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AB Overview
D38999/20WH53AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT