D38999/20WH53AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
Male
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Gender :
FEMALE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
23-53
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
53
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH53AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AB Overview
D38999/20WH53AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT