D38999/20WH53AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Published :
Length :
31.5mm
Depth :
43.3mm
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Orientation :
A
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
53
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH53AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AA Overview
D38999/20WH53AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT