D38999/20WH53AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Depth :
43.3mm
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
53
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Length :
31.5mm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
53
Datasheets
D38999/20WH53AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AA Overview
D38999/20WH53AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT