D38999/20WH53AA
Mfr.Part #
D38999/20WH53AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Contact Material :
Copper
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
31.5mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
53
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
43.3mm
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH53AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AA Overview
D38999/20WH53AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT