D38999/20WH53AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
122
In Stock :
122
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
23-53
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Contact Size :
20
Contact Material :
Copper
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Length :
31.5mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Depth :
43.3mm
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Published :
2006
Number of Positions :
53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
H
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WH53AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53AA Overview
D38999/20WH53AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT