D38999/20WH32SN
Mfr.Part #
D38999/20WH32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
32
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WH32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH32SN Overview
D38999/20WH32SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER