D38999/20WH32SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WH32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH32SN Overview
D38999/20WH32SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER