D38999/20WH32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WH32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH32SE Overview
D38999/20WH32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER