D38999/20WH32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WH32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH32SE Overview
D38999/20WH32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER