D38999/20WH32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WH32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH32SE Overview
D38999/20WH32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER