D38999/20WH32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
32
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH32SD Overview
D38999/20WH32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER