D38999/20WH32SBL
Mfr.Part #
D38999/20WH32SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32SBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Base Product Number :
D38999/20WH
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle Housing
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Contact Size :
20
Insert Material :
Package :
Box
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shielded
Includes :
Features :
Datasheets
D38999/20WH32SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 32 Positions Cadmium B Threaded
D38999/20WH32SB-LC Overview
D38999/20WH32SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WH32SB-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT