D38999/20WH32SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Flange
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Package :
Box
Number of Positions :
32
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Connector Type :
Receptacle Housing
Includes :
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Features :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
D38999/20WH
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH32SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 32 Positions Cadmium B Threaded
D38999/20WH32SB-LC Overview
D38999/20WH32SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SB-LC Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WH32SB-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT