D38999/20WH32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH32SB Overview
D38999/20WH32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER