D38999/20WH32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SB
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 32POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WH32SB
Conesys D38999/20WH32SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH32SB Overview
D38999/20WH32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER