D38999/20WH32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WH32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH32SA Overview
D38999/20WH32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER