D38999/20WH32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WH32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH32SA Overview
D38999/20WH32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER