D38999/20WH32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WH32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH32PE Overview
D38999/20WH32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER