D38999/20WH32PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH32PE Overview
D38999/20WH32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER