D38999/20WH32PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Number of Positions :
32
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WH32PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH32PD Overview
D38999/20WH32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER