D38999/20WH32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
23-32
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WH32PC
Conesys D38999/20WH32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH32PC Overview
D38999/20WH32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER