D38999/20WH32PC
Mfr.Part #
D38999/20WH32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
32
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielded
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH32PC Overview
D38999/20WH32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER