D38999/20WH32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WH32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH32PC Overview
D38999/20WH32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER