D38999/20WH32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH32PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
32
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WH32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH32PC Overview
D38999/20WH32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER