D38999/20WH32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WH32PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH32PC Overview
D38999/20WH32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER