D38999/20WH32PBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32PBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
B
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
D38999/20WH
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
32
Shell Material :
Aluminum
Package :
Box
Includes :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Features :
Insert Material :
Material Flammability Rating :
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Datasheets
D38999/20WH32PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 32 Positions Cadmium B Threaded
D38999/20WH32PB-LC Overview
D38999/20WH32PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PB-LC Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WH32PB-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT