D38999/20WH32PB
Mfr.Part #
D38999/20WH32PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH32PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH32PB Overview
D38999/20WH32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER