D38999/20WH32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH32PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WH32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH32PB Overview
D38999/20WH32PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH32PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER