D38999/20WH21SN
Mfr.Part #
D38999/20WH21SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Mount :
Flanges
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
No
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
21
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
21
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Size, MIL :
H
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Applications :
Military
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH21SN Overview
D38999/20WH21SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER