D38999/20WH21SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
21
Feature :
Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
21
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WH21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH21SN Overview
D38999/20WH21SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER