D38999/20WH21SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
21
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
H
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WH21SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH21SE Overview
D38999/20WH21SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER