D38999/20WH21SE
Mfr.Part #
D38999/20WH21SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
21
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Feature :
Self Locking
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
21
Applications :
Military
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WH21SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH21SE Overview
D38999/20WH21SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER