D38999/20WH21SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
21
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Published :
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/20WH21SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH21SD-LC Overview
D38999/20WH21SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT