D38999/20WH21SD
Mfr.Part #
D38999/20WH21SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH21SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21SD Overview
D38999/20WH21SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER