D38999/20WH21SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
21
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WH21SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded