D38999/20WH21SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
21
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WH21SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21SD Overview
D38999/20WH21SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER