D38999/20WH21SCL
Mfr.Part #
D38999/20WH21SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
yes
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Housing Color :
Bulk
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
16
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Flange
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WH21SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH21SC-LC Overview
D38999/20WH21SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT