D38999/20WH21SC
Mfr.Part #
D38999/20WH21SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21SC
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
23-21
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WH21SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21SC Overview
D38999/20WH21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER