D38999/20WH21SBL
Mfr.Part #
D38999/20WH21SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Contact Size :
16
Total Number of Contacts :
21
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
21
Datasheets
D38999/20WH21SBL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH21SB-LC Overview
D38999/20WH21SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT